Siła nawyku. Nóż

10 książek na czas pandemii.

Wykorzystajmy czas koronawirusa na przeczytanie 10 książek, na które zazwyczaj nie ma czasu.

1. Kryminał na czas koronawirusa.

Książka Nóż. Jo Nesbo

Jak w klasycznym kryminale: mroczny klimat, nieprzyjemny temat, z trudnym do schwytania przestępcą i detektywem z problemami. Książka jest długa, ale jeśli ograniczasz kontakty z innymi ludźmi na czas pandemii – znajdziesz czas na przeczytanie jej. Polecam nie śpieszyć się, aby odczuć atmosferę ponurego Oslo.

2. Dlaczego śpimy? Dr Mathew Walker

Może właśnie teraz, gdy nie ma imprez, wyjazdów i rozrywek zabierających ci noc, możesz wprowadzić zdrowe zasady snu i… wysypiać się. Bo sen, jak pisze autor, jest fundamentem naszego zdrowia, również umysłowego. A może masz problemy ze snem i w nocy nawiedzają cię apokaliptyczne wizje gorsze niż koronawirus? Ta książka też pomoże, a jednocześnie dostarczy dużą dawkę wiedzy o naszym organizmie i mózgu. Napisana jest przystępnym językiem, opisuje ciekawe badania i eksperymenty naukowe, jednym słowem obowiązkowa lektura.

3. Solaris. Stanisław Lem

Początek książki zaczyna się tak jak zaczynała się panująca pandemia COVID-19, czyli nie wiadomo, co się dzieje. Na jednym ze statków pasażerowie zachowują się dziwnie i nie ma na to wyjaśnienia. Ziemia wysłała do zbadania sprawy człowieka, który szybko przekonuje się, że sytuacja jest dużo trudniejsza niż zakładał. Lem przedstawia zupełnie inną koncepcję obcego niż to, co znacie. Opisuje, jak nasze rozumienie świata ogranicza nas i paraliżuje. Dobra literatura SF i moja ulubiona książka Stanisława Lema.

4. Żyj 120 lat! Czyli moc mikrodżywiania. Marta Mieloszyk-Pawelec, Anna Augustyn-Protas

W dobie choroby, na którą nie ma leku nasz system immunologiczny jest jedyną bronią. Jak utrzymywać go w najlepszej formie, jak i z czego przygotowywać posiłki, aby wyciągnąć z nich to co najlepsze? Jak dbać o jelita i całe ciało? Właśnie teraz taka książka może nam się przydać. A z kolejnej książki dowiesz się, jak wprowadzić zdrowe nawyki w swoim życiu.

5. Śmieszne miłości. Milan Kundera

Pocieszny, zabawny zbiór opowiadań o miłości do drugiej osoby czy idei. Czytanie Kundery może przywrócić apetyt na życie. Nie to, wyśnione, z marzeń lub telewizji, ale to codzienne i zwyczajne życie, które teraz może wydawać się luksusem. Autor wspaniale opisuje prostych ludzi w ich prostych sprawach. Czyta się szybko i lekko, a jednak  uśmiech zostaje na dłużej.

6. Siła Nawyku. Charles Duhigg

Książka wyjaśnia mechanizmy, które stosujemy codziennie, aby ułatwić sobie życie lub pozornie ułatwić. Nawyki mają nam pomóc mniej myśleć, leniwy mózg nie chce co chwilę podejmować szereg różnych decyzji. Dlatego pomaga sobie, idąc utartymi ścieżkami. Książka wskazuje jak wyrobić w sobie nowe, pożądane przez nas nawyki. Może przyda się ta wiedza do codziennego przygotowywania zdrowych śniadań, o których pisze książka wspomniana kilka linijek wyżej.

7. Wszechświaty równoległe. Michio Kaku

Jak nabrać dystansu do obecnej przytłaczającej rzeczywistości? Wzbić się ponad to i to dosłownie. Czytanie o koncepcjach kosmosów równoległych oraz teoriach fizycznych jest, jak czytanie o abstrakcji (tak jak abstrakcyjne wydawało się, że będziemy siedzieć w domach i nosić maski), a jednak jest jakaś szansa, że te teorie są prawdziwe. Polecam do bardziej górnolotnych rozważań niż nasze ziemskie problemy.

PS. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, pomimo skomplikowanej tematyki.  

8. 17 nie seksualnych powodów, dla których ludzie uprawiają seks. Patricia Garwood, Frank Hajcak.

Czy można uprawiać seks nie dla prokreacji i przyjemności? Niestety tak, a może nawet  robisz to z nudów, bo strach wyjść z domu i nie ma innych rozrywek? Książka napisana przez terapeutów, którzy w swoich gabinetach przerabiali wiele przypadków par posługujących się seksem do manipulacji, okazywania dominacji, wzbudzania zazdrości oraz wielu innych brudnych zagrywek. Jeśli teraz spędzasz więcej czasu ze swoją połówką, warto przeczytać. Książka otwiera oczy…

9. Pułapki myślenia. Daniel Kahneman

Czytanie tej książki wymaga czasu i spokoju na przemyślenie jej zawartości. Podczas pandemii, bez imprez, podróży po świecie i wielu czasochłonnych i głośnych rozrywek może znajdziesz czas na tę długą lekturę. Mimo nagrody Nobla dla autora, książkę można przeczytać ze zrozumieniem. A jest co rozumieć. Nasz sposób myślenia i funkcjonowania mózgu jest mniej racjonalny i logiczny niż sobie to wyobrażamy. Książka opisuje procesy podejmowania decyzji oraz to jak dajemy się oszukać i wpadamy w pułapki własnego mózgu. Godne uwagi.

10. Nim nadejdzie lato. Erich Maria Remarque

Był kryminał, to i romans jest. Historia prosta, a pamiętam tę książkę bardzo dobrze mimo wielu lat od przeczytania. Historia opowiedziana w zupełnie innym klimacie niż współczesne romanse. Rzecz dzieje się po drugiej wojnie światowej, bohaterowie uczą się żyć z bagażem traumatycznych doświadczeń, a jednak, pogodzeni z losem chwytają to co on im daje. Co więcej mogą zrobić? W obecnych czasach można docenić te chwile wolności i swobody, które mieliśmy zaledwie kilka miesięcy temu. Zdaje się, że trzeba, jak bohaterowie książki chwytać, to co jest i odkrywać w tym szczęście.

10 książek na czas pandemii. Wykorzystajmy czas koronawirusa na książki, na które zazwyczaj nie ma czasu.

Może zainteresuje cię to? https://aleksandratabor.pl/dlaczego-nie-mam-telewizora-plusy-i-minusy/

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge