7 etapów życia związku – na którym jesteś i co dalej?

7 etapów życia związku – na którym jesteś i co dalej?

7 etapów życia związku – na którym jesteś i co dalej? Związek od pierwszych chwil rozwija się, zmienia, po prostu żyje tak jak ludzie, którzy go tworzą. Chociaż każdy związek jest inny, większość przechodzi przez etapy i właśnie ta etapowość pomaga w określeniu, w którym miejscu jesteście i czy warto być ze sobą dalej.

Związek od pierwszych chwil rozwija się, zmienia, po prostu żyje tak jak ludzie, którzy go tworzą.  Chociaż każda relacja jest inna, większość przechodzi przez te same etapy związku na początku. Właśnie ta etapowość pomaga w określeniu, w którym miejscu jesteście i czy warto być ze sobą dalej.

1. Początki poznawania się i stan zakochania w związku

Każdy przynajmniej raz w życiu poznał to uczucie. Poznajesz kogoś fajnego, może zakochuje się od razu, a może pierwsze spotkania doprowadzają do tego stanu. A może nie o miłość chodzi tylko fajnie wam się rozmawia, lądujecie w łóżku i wydaje się, że wszystko jest super. Spotkania, nawet wspólne tracenie czasu na oglądanie filmów i jedzenie wydaje się ciekawe. Ten etap jest potrzebny, aby poznać się i zdecydować się, czy chcecie być dalej razem. Wiele osób kończy znajomość na tym poziomie. Wiele par płynnie i niepostrzeżenie przechodzi do fazy docierania się (różnica jest czasem trudna do wychwycenia).

To może trwać tydzień lub rok, w zależności od intensywności związku. To dobry moment na rozmowy na trudne tematy i obserwacje. Po tym etapie łatwo jest zakończyć związek bez żali i pretensji, a jednocześnie bez wyrwy w życiu w postaci zmarnowanych kilku lat i przekreślonych życiowych planów. Obserwuj!

2. Docieranie się.

Trochę się już poznaliście. Dostrzegacie różnice w charakterach, poglądach, podejściu do życia, ale są na tyle małe, że przechodzicie w fazę małej stabilizacji i zwyczajnie docieracie się. Przyzwyczajacie się do myśli, że mam chłopaka, mam dziewczynę, wszyscy wasi znajomi też już przywykli do nowej osoby. Macie pierwsze drobne plany jak wyjazdy na wakacje, spotkanie z rodzeństwem, a może nawet rodzicami. Wszystko wydaje się OK.

Ten etap może trwać rok, dwa, a nawet trzy lata. Niebezpieczeństwem jest to, że łatwo przechodzi w związek „przechodzony”.

3. Stabilizacja i pierwsze decyzje

Już wiecie jacy jesteście, pierwsze poważne kłótnie są za wami, a mimo to czujecie, że nadal chcecie być ze sobą. Super! To dobry czas na decyzje. To może być wspólne mieszkanie, wyjazd za granicę na dłużej (to też jest wspólne mieszkanie). Powoli zaczynacie snuć wspólne plany – może nieśmiało, a może jesteście szaleńczo zakochani i chcecie ciągle opowiadać o tych planach.

Wspólne mieszkanie może trwać nawet kilka lat. Ważne jest co dzieje się w tym czasie. Jeśli planujecie kolejne kroki „ważne” decyzje jak ślub, dziecko, zakup wspólnego mieszkania lub wszystko razem, to jesteście na dobrej drodze do długiego życia razem.

Wiele par pomija ten etap i od razu przechodzi do następnego. A wiele par zatrzymuje się na tym etapie i chociaż potrafią nawet snuć plany na przyszłość, to nie realizują ich. Te pary nazwałabym przechodzonymi. Utknęły na długo w pułapce wygody i lenistwa, braku konkretnych czynów. Znacie takie pary „chodzili ze sobą sześć lat i ona go rzuciła dla innego.” To właśnie są pary, które utknęły na jednym z etapów. Nie dziwię się, bo nie ma nic gorszego niż dryfowanie, brak wizji przyszłości, a co najważniejsze – konkretnych czynów do realizacji planów.

4. Ważne decyzje i ich realizacja.

Dotrwaliście do tego miejsca, planujecie ślub, dziecko, wspólne kupno domu lub mieszkania, a może wszystko razem. Na tym etapie nie chodzi o to, aby natychmiast realizować te wszystkie postanowienia. Szczególnie przygotowanie do ślubu mogą trwać długo, niemniej ważne są deklaracje i kroki do realizacji tych planów. Ten etap jest kluczowy i jak wiele osób mówi po ślubie, po urodzeniu dziecka jest już „z górki” – rzeczy dzieją się same (niekoniecznie dobrze). Być może na tym etapie będziecie mieli wrażenie, że wszystko jest tak jak trzeba, że wasze przeznaczenie/los wypełnia się. Jeśli zastanawiasz się, czy to jest właściwa osoba na żonę, na męża, jeśli nie wiesz, czy chcesz z tą osobą wychowywać dziecko/dzieci – uciekaj!

5. Stabilizacja.

Wasze uczucia stabilizują się, ale są też urozmaicane wybuchami kłótni (szczególnie przy podziale obowiązków opieki nad dziećmi) lub erotyzmu, który objawia się czasem przy okazji wakacji nad morzem lub nielicznych chwil, gdy jesteście sami. Wprawdzie pozycje w seksie są już ciągle te same i nie krępujecie się paradować w brudnych skarpetach obok siebie, jednak wciąż czujecie, że jesteście we właściwym miejscu i z właściwą osobą.

Na co dzień staracie się przetrwać trudy życia codziennego i zapewnić rodzinie spokojne i wygodne życie. Ten etap może przerodzić się w przyjaźń, wspomaganą wspólnym wychowywaniem dzieci, a może uderzyć was w twarz kryzysem wieku średniego.

6. Przyjaźń smagana wichrami

Może nigdy nie przechodziliście kryzysu wieku średniego, a może udało się wam to przetrwać. Jeśli jeszcze się nie rozstaliście/rozwiedliście w wyniku kłótni (tak zwana niezgodność charakterów, które notabene ujawniła się dopiero po latach związku), zdrad (kryzys wieku średniego) lub tak naprawdę nigdy się nie kochaliście, to dopadają was problemy z dziećmi i choroby. Z czasem wasza połówka staje się powiernikiem chorób, razem dbacie o wasz dorobek życia, tworzycie dom dla dorastających dzieci.

Wiele par zatrzymuje się na tym etapie i trwają razem do końca życia. Przyjemnie tak patrzeć na staruszków, którzy po kilkudziesięciu latach nadal trzymają się za ręce.

7. Pustka

Z czasem uczucia nawet negatywne wypalają się i ludzi łączy opłacanie rachunków. Nie macie sobie wiele o powiedzenia. Może macie kogoś na boku, a może chcielibyście mieć. Dzieci żyją własnym życiem, lub uznajecie, że są na tyle duże, że poradzą sobie z waszym rozwodem.

Zdarza się, że para rozwodzi się po kilkudziesięciu latach jak Beata Kozidrak po trzydziestu sześciu latach małżeństwa. Czy to dziwne? Nie. Każe powojenne pokolenie żyje dłużej niż ich rodzice. Przy średniej długości życia w Polsce prawie 74 lat u mężczyzn i ponad 81 lat u kobiet trudno wytrwać z jedną osoba przez kilkadziesiąt lat. Zmieniamy się i te zmiany są niekoniecznie dobre, ale to już temat na inny artykuł.

Na którym jesteś etapie?

Jeśli dopiero szukasz pary poczytaj tutaj https://aleksandratabor.pl/dlaczego-jestem-sama-samotnosc/

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge