Co słyszy szczupła kobieta od innych ludzi?

Jak to jest, że szczupłej osobie można powiedzieć wszystko i ludzie nie mają hamulców? Ważę 53 kilogramy przy wzroście 170 cm i jestem opisywana jako szczupła kobieta. Nigdy nie zastanawiałam się nad swoim ciałem jakoś szczególnie, zawsze byłam szczupła i nie miałam problemów z odżywianiem. Jednak, komentarze i pytania jakie słyszą często mnie przerażają.

Moja waga jest stabilna, chociaż czasem sama się dziwię np. po świątecznym obżarstwie. Może to geny, a może nawyki żywieniowe, które wyniosłam jeszcze z domu. To temat na inny artykuł, jednak jako osoba szczupła spotykam się bardzo często z negatywnymi komentarzami i żartami. Nie wiem czemu ludzie czują potrzebę komentowania wyglądu innych ludzi. Ja nie wyróżniam się niczym szczególnym, a i tak słyszę wiele komentarzy, wiele z nich jest bardzo złośliwych.

Gdy nie dokończę obiadu, lub zostawię brzeg od pizzy „ty nic nie jesz”, „czy ty coś w ogóle jesz?”, „nic dziwnego, że jesteś taka chuda, nic nie jesz”, “dlaczego ty się głodzisz?” To, że przed chwilą zjadłam pizzę, albo cały talerz obiadu – zostaje nie zauważone. Gdy zamówię coś dużeg do jedzenia to słyszę “nie dasz rady”, “taka chuda i tyle wpierdziela.”

Gdy zjem dużo – „ja też bym chciała, tyle jeść i być chuda”, „masz tasiemca”, „masz robaki”, „tyle się nażarłaś, a w łazience pewnie zwymiotujesz” – nie mam bulimii, ani żadnych zaburzeń lub pasożytów. Ludzie – powstrzymujcie się!

Od życzliwych koleżanek, członków rodziny, przy okazji mierzenia ubrań lub podczas lata, gdy odsłaniam ramiona i nogi

„ale jesteś chuda”, „taki z ciebie chudzielec”, „szkielet”, chudziak”, „chudzina”, „nogi jak patyki.” Gdy kiedyś powiedziałam, że otyłość powoduje choroby to rozpętała się cała kłótnia. Od tamtej pory nie komentuję wyglądu innych, ale inni ludzie bardzo chętnie oceniają mój wygląd.

Szczupła kobieta, to niepełnowartościowa kobieta.

„Facet na kości nie leci”,„nie masz tyłka i biustu”, „ubrania na tobie wiszą”, „skóra i kości”.

„Kości ci wystają”, „nie ma za co złapać, „wyglądasz anorektycznie.”

„Jesteś taka chuda, że aż masz powpadane oczy w oczodoły”, „szkieletor”, „facet cię zostawi bo nie masz biustu.” Związek jest na szczęście, bardziej skomplikowaną sprawą i nie zależy tylko od wagi. Mimo to dogryzać można na każdym polu.

I kolejne uwagi.

„Połamiesz się”, „będziesz miała problem z zajściem w ciążę”, „lepiej byś wyglądała, gdybyś przytyła”, „takie jak ty mają słabą odporność”, „takie chudziny często chorują”, „to niezdrowe” „ty na nic nie masz siły” – moja kondycja zdrowotna i fizyczna nie odbiega od normy, ale cóż.

„Wiatr cię przewróci” – no jakoś nigdy nie przewrócił.

Ludzie – dlaczego wszystko jest powodem do złośliwości? Ludzie obgadują otyłych i krytykują ich, a jednocześnie dogryzają szczupłym, osoby o rudych włosach są wredne, a blondynki głupie. Jednym słowem każdy wygląd jest zły. Jak pisałam wcześniej, ja nie wyróżniam się wyglądam, a pomimo to słyszę te złośliwości, dlatego współczuję wszystkim tym, którzy, choć trochę wyglądają inaczej. Trudno mi powiedzieć, czym kierują się osoby mówiące takie komentarze. Być może zazdrością, a może zawiścią – nie wiem. W każdym razie, ja nie komentuję wagi innych osób, ani szczupłych, ani otyłych. Ostatecznie to nie moja sprawa i chciałabym, aby moja waga była tylko moją sprawą, a nie innych.  

Szczupła kobieta nie może powiedzieć, że nie znalazła dla siebie ubrania – bo przecież na szczupłych wszystko pasuje. Nie ważne, co zakładam – szczupłym i tak we wszystkim ładnie. Jako szczupła osoba muszę uprawiać regularnie sport i katować się na siłowni – nie robię tego, co powoduje jeszcze większą pretensję, bo szczupła sylwetka przychodzi mi zbyt łatwo. Jednym słowem cokolwiek robię lub mówię, to jestem odbierana jako szczęściara. Ludzie – szczęście i zadowolenie z życia nie zależy od wagi!

Te komentarze i uwagi słyszę od wszystkich i od kobiet i mężczyzn, znajomych, rodziny, kolegów z pracy, od obcych ludzi, w przychodni, sklepach. Wyśmiewanie i krytykowanie jest jednakowo złe bez względu na powód, jednak jest przyzwolenie na robienie tego wobec osób szczupłych. Ludzie naprawdę powstrzymujcie się!

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge