Czy Polacy czytają książki o miłości, romanse i erotyki? Książkowe bestsellery w 2020.

Pewnie już wiesz, że najpopularniejsze w Polsce są kryminały i królują od dawna na listach najlepiej sprzedających się książek w Polsce. Co czytają Polacy oprócz kryminałów? Od niedawna jestem na Bookstagramie i widzę ogrom recenzji książek z kategorii romans, literatura erotyczna, a także obyczajowa z dominującym wątkiem miłosnym, czy to są książkowe bestsellery? Czy to znaczy, że są one drugą najpopularniejszymi kategorią książek po kryminałach? W Polsce bardzo popularna jest również literatura faktu (w tym, ostatnio popularna literatura obozowa np. „Tatuażysta z Auschwitz” Morris Heather) i poradniki. Jak to jest? Postanowiłam sprawdzić jakie pozycje dominują na listach bestsellerów.

Instagram/Bookstagram. Czyli skąd pomysł na sprawdzanie statystyk książkowych bestsellerów?

Od niedawna jestem na Instagramie i to, co mnie zaskoczyło, to ogrom postów związanych z książkami. Na początku wyjaśnię, czym jest Bookstagram, to hasztag (#bookstagram) dodawany do postów na Instagramie, które dotyczą książek. Tym hasztagiem mogą być opatrzone wzmianki o książkach, sesje zdjęciowe z udziałem książek, recenzje książek i zapowiedzi publikacji. Występuje wiele wariantów tego hasztagu, a hasztag #bookstagrampolska to obecnie ponad 197 tys. postów i ta liczba rośnie. Nie wszystkie posty są opatrzone tym hasztagiem lub jego wariacjami,  ale ludzie tworzący te treści są dużą społecznością.

Bardzo dużo postów na Instagramie/Bookstagramie dotyczy romansów, erotyków i książek z dominującym wątkiem miłosnym. Postanowiłam sprawdzić, czy ta popularność na Instagramie przekłada się na statystyki sprzedaży.

Empik i BookScan Nielsena – książkowe bestsellery 2020 r.

Niestety, nie mamy jednego kompleksowego źródła informacji o sprzedaży książek w naszym kraju, co tylko pokazuje, jak ten rynek jest rozdrobniony. Dlatego odpowiedzenie na pytanie “jakie są książkowe bestsellery?” nie jest łatwe. Dobrym źródłem informacji o sprzedaży są zestawienia Panelu BookScan Polska – Nielsena. Dane z Nielsena pokrywają około 10-15% rynku księgarskiego w Polsce (bez sprzedaży w Empiku). Obok bestsellerów Empiku jest to jedno z największych zestawień najlepiej sprzedających się książek w Polsce. Niestety, trudno o kompletny obraz rynku książki w Polsce, ale patrząc na dane z Nielsena i Empiku – też można zobaczyć preferencje Polaków. Wspomnę też o zestawieniu publikowanym przez portal lubimyczytać.pl.

W zestawieniu Nielsena, za rok 2020 w kategorii „Fiction”, pierwsze trzy miejsca zajmuje Blanka Lipińska (tytuły „Ten dzień”, „365 dni”, “Kolejne 365 dni”). 

Z kolei Empik przyznał nagrodę Bestsellery Empiku za 2020 r. w kategorii literatura obyczajowa  książce „To tylko przyjaciel”  autorstwa Abby Jimenez.  Ta książka jest opisywana jako lekka komedia romantyczna.

Czyli w tych dwóch zestawieniach wygrały książki erotyczne i o miłości.

Bestsellery czytelnicze lubimyczytać.pl – największego portalu o książkach.

Warto zwrócić uwagę na zestawienie publikowane przez portal lubimyczytac.pl. Co miesiąc publikuje on zestawienie 100 najczęściej odwiedzanych w portalu książek oraz tych, które miały średnią ocenę powyżej 7,0 (na skali 1-10). Sprawdziłam pierwsze 20 książek na szczycie list z ostatnich 3 miesięcy.

W listopadzie 2020 r. znalazła się 1 książka w kategorii romans lub erotyk („Siedem Sióstr” Lucinda Riley).

W grudniu 2020 r. w pierwszej dwudziestce znalazły się 2 książki w kategorii romans („Siedem Sióstr” Lucinda Riley i „Ktoś mnie pokochał” Julia Quinnn).

A w styczniu 2021 r. mamy prawdziwy wysyp, aż 6 pozycji w kategorii romans, a książka „Ktoś mnie pokochał” Julii Quinn znalazł się na pierwszym miejscu całego zestawienia.

 W pierwszej dwudziestce styczeń 2021 r. serwisu lubimyczytaćc.pl znalazły się:

„Ktoś mnie pokochał” Julia Quinn

„Złamana lojalność” Cora Reilly,

„Siedem Sióstr” Lucinda Riley,

 „Jej stalker” Lily White,

„Pokusa Stalkera” Anna Wolf,

„Wredny szef” Katarzyna Rzepecka.

Myślę, że w zestawieniu lubimyczytac.pl byłoby więcej romansów i erotyków, gdyby nie było ograniczenia w postaci oceny książek od 7 w górę. Niemniej, aż 6 pozycji w styczniowym zestawieniu to dużo, tym bardziej, że te zestawienia zawierają wszystkie kategorie, w tym popularne kryminały i poradniki.  

Podsumowując – książkowe bestsellery

Widać, że romanse i erotyka nie tylko królują w Empiku jako najlepiej sprzedające się książki w ubiegłym roku. Ta tematyka pojawiła się też w zestawieniu Nielsena.  Moje obserwacje z Bookstagrama potwierdzają się, ale dla pełnego obrazu należałoby dokonać analizy ze wszystkich sieci księgarskich w Polsce, co jest pewnie niemożliwe, a także obserwować je przez dłuższy czas.

Kolejne podsumowanie – książkowe bestsellery przygotuję w kwietniu za pierwszy kwartał 2021r.

O książkach na czas pandemii możesz przeczytać tutaj https://aleksandratabor.pl/10-ksiazek-na-czas-pandemii/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge