Dlaczego życie przecieka ci przez palce? Myślisz, jestem nieszczęśliwa? 7 prostych sposobów, aby to zmienić . Blog Aleksandra Tabor

Myślisz, jestem nieszczęśliwa? Dlaczego życie przecieka ci przez palce? 7 prostych sposobów na szczęście

W tym dziwnym czasie siedzę i myślę o tych wszystkich pięknych miejscach na świecie, których nie odwiedziłam, fajnych rzeczach, których nie zrobiłam, znajomych, z którymi nie miałam czasu się spotkać. Przyjaciół, którym poświęciłam za mało czasu. Kiedy to wszystko zrobię – nie wiem, a wy wiecie? Obecnie, gdy martwimy się o własne życie i życie najbliższych, zastanawiam się na co straciłam tyle czasu? Mogłam zrobić jeszcze więcej, zrealizować jeszcze więcej szalonych pomysłów, zobaczyć więcej miejsc. Tak – najbardziej żałuje się tych rzeczy, których nie zdążyło się zrobić. Tych, na które nie miało się odwagi, nie zorganizowało czasu, zabrakło energii, nie było pieniędzy… Dla mnie ten czas to lekcja pokory i odwagi. Teraz nie będę już tak odkładać wszystkiego na później – dlatego też zaczęłam pisać tego bloga.

A ty? Wydaje ci się, że ludzie dookoła ciebie mają jakieś plany, są aktywni, mają fajniejsze, ciekawsze życie. A ty nie potrafisz wyrwać się z miejsca i myślisz – jestem nieszczęśliwa. Przyczyn może być kilka.

 1. Nie wiesz czego chcesz i to jest największy problem.

  Jeśli wiesz – pomiń ten punkt i przeczytaj kolejne.
  Na nic nie masz ochoty, wszystko wydaje się nudne, myślisz, że jesteś nieszczęsliwa? Sięgnij po dziecięce marzenia i wyobrażenia. Ja w dzieciństwie chciałam pracować w bibliotece. Życie ułożyło się inaczej, ale gdybym miała teraz wszystko zmieniać, pewnie wróciłabym do tego pomysłu. W czasach szkolnych lubiłaś malować? Może teraz odkryjesz pasję na nowo, w malowaniu na szkle lub rysowaniu słów – sketchnotki.

  Słuchaj innych ludzi bez względu na wiek i bez wzglądu na wszystko, słuchaj jak ułożyli sobie życie, jak pokonywali trudności. W czasach szkolnych nie lubiłam słuchać mądrości dziadków i ciotek Klotek. Teraz słucham i pytam jak osiągnęli to, co mają, pytam czy są szczęśliwi, czego żałują. Czytaj, oglądaj, daj się zainspirować. Wyobrażaj sobie siebie jako blogera podróżniczego, szefa kuchni w znanej restauracji lub hodowcę żeń-szenia. Co trzeba zrobić, aby tym się zajmować, czy możesz robić to samodzielnie, czy potrzebni są inni ludzie? Pomysły są zupełnie nierealne? To nic – w myślach możesz przeprowadzać różne eksperymenty – po nitce do kłębka dojdziesz do tego, co dla ciebie jest odpowiednie.
 2. Lenistwo i brak cierpliwości to rodzice klęski.

  Te dwie cechy powodują, że ludzie w swoim życiu potrafią osiągnąć tylko klęskę nawet jeśli mają marzenia i plany w głowie. Jak mówi chińskie przysłowie „najdalsza droga rozpoczyna się od pierwszego kroku.” Wykonaj ten wysiłek, zrób pierwszy krok i miej cierpliwość, aby kontynuować tę drogę. Masz prawo jazdy? Nie będę rozpisywać się nad zaletami posiadania prawka. A pamiętasz kurs na prawo jazdy? Wymagał wysiłku i cierpliwości, a przede wszystkim zapisanie się na ten kurs. Także pokonaj lenistwo i zrób pierwszy krok, pielęgnuj swoja cierpliwość.
 3. Lenistwo zwane rozsądkiem.

  Chcesz założyć hodowlę pstrąga górskiego i w tym celu sprawdzasz informacje, może nawet robisz biznes plan. Dowiadujesz się, że opłacalność jest niska, a dochodowość dopiero po kilku latach pacy. Kalkulujesz sobie, że obecna praca wymaga od ciebie mniej wysiłku i przede wszystkim nie wymaga ryzyka. Po zastanowieniu się odpuszczasz z zadowoleniem podjęcia rozsądnej decyzji, a po pięciu latach dowiadujesz się, że sąsiad z bloku, gdzieś na Podlasiu kupił działkę, założył hodowlę strusia i otworzył gospodarstwo agroturystyczne. Rozsądek jest ważny i wielu ludzi traci pieniądze błędnie inwestując. Dlatego planując realizację kosztownych planów, podążaj rozsądkiem i zawsze przygotuj plan B lub zabezpieczenie na czarną godzinę.

  Nigdy nie rezygnuj z czegoś, co wydaje się mało rozsądne. Gdyby każdy tak myślał, ludzie nie odkrywaliby nowych lądów. Richard Branson, syn prawników nie radził sobie w szkołach, a decyzja o założeniu studia muzycznego była wbrew rozsądkowi i zupełnie bezpodstawna jak na osobą bez powiązań z rynkiem muzyczny. Biznes okazał się sukcesem, a Branson mógł odcinać kupony. Myślisz, że to robił? Nie. Założył linie lotnicze (z branżą lotniczą też nie był wcześniej związany). Myślisz, że linie lotnicze to chybiony pomysł w obecnych czasach pandemii? Nie martw się Branson zabezpieczył się i ma około 400 różnych firm (mi najbardziej podoba się pomysł z hotelem na bezludnej wyspie i loty w kosmos).

Rozsądek jest ważny, ale do planowania zabezpieczeń, nie może być uzasadnieniem do bezczynności. Lenistwo to zawsze zły doradca.

4. Komfort życia vs wyjście ze swojej strefy komfortu.

Strefa komfortu to po prostu rutyna. Wygodna, przewidywalna, bezpieczna, przyjemna – wystarczy wypić wino, kupić kubełek lodów i zapełnić tę rutynę drobnymi przyjemnościami, aby życie wydawało się OK. To złudzenia, sami zamydlamy sobie oczy. Tylko, czy rutyna w każdym przypadku jest zła? Jeśli ta rutyna daje ci solidne utrzymanie, bezpieczne życie, to może warto to utrzymać, a do tego życia dodać coś jeszcze. Nie namawiam, aby robić rewolucję w życiu, raczej, aby zostawić to, co jest pozytywne, a zmieniać to, co nam przeszkadza lub nie daje szczęścia. Jeśli masz dzieci przy piersi i zobowiązania finansowe, właśnie trwa pandemia, to otwieranie własnej restauracji może być bez sensu. Jednak może spróbuj od czegoś co jest osiągalne jak videoblog kulinarny.

5. Strach.

Chcesz nauczyć się grać na gitarze lub innym instrumencie, ale to zajmuje dużo czasu, inni ludzie będą chcieli posłuchać jak grasz, a przecież na początku nic nie będziesz umieć. Olej to. Porostu próbuj i pamiętaj o cierpliwości. Marzysz o Karaibach? Ale to jest daleko, nie masz pieniędzy i trwa pandemia. Przestań myśleć w taki sposób. Nie bój się. Już teraz zbieraj pieniądze, planuj i przygotowuj się. Termin wyjazdu musisz zaplanować na odleglejszy czas,  ale nawet pandemia nie trwa wiecznie. Nie wymyślaj wymówek i odrzuć obawy. Przestań myśleć jestem nieszczęśliwa – tylko działaj. Strach i lenistwo to zawsze źli doradcy.

„Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go.”
Seneka

Fakty, które ignorujesz, a sprzyjają twojemu szczęściu.

 1. Obecnie żyjemy w okresie pokoju, dobrobytu ekonomicznego, dostępu do medycyny i nowych technologii (może wydaje ci się, że masz mało pieniędzy, słabą pracę, ale fakty to fakty). Mamy swobodę w podrożeniu (chwilowo są ograniczenia, ale pandemia nie trwa wiecznie). Brakuje ci pieniędzy? Beata Pawlikowska na swój pierwszy bilet lotniczy zarabiała przez półtora roku pracując w radiu, jako korepetytorka i tłumaczka z j. angielskiego. Jeśli twoje marzenie  wymaga pieniędzy – pomyśl o dodatkowej pracy. W Ameryce jest tak, że ludzie pracujący w biurze nie wstydzą się po pracy dorabiać sprzątaniem, wszak – pieniądze nie śmierdzą. A na koniec czeka nas nagroda.
 2. Będziesz żałować tego czego nie zrobiłeś – to oczywiste. Ja cały czas pamiętam niewykorzystane okazje i pomysły, z których zrezygnowałam.  
 3. Bierność jest gorsza niż działanie. Smutni ludzie żyją krócej, niezadowoleni z życia popadają w depresję. Wiesz o tym i nie ma co, się nad tym rozpisywać.

Jak zmienić swoje życie? 7 prostych sposobów, aby to zrobić. Przestań być nieszczęśliwa!

1. Zrób rachunek sumienia ze swojego życia. Pamiętaj o sukcesach i pięknych chwilach. Zastanów się, co lubisz robić obecnie, co chcesz robić w bliskiej przyszłości, jak chcesz, aby wyglądało twoje życie. To nie muszą być konkretne plany, to może być wizja siebie, swoich emocji, samopoczucia. Zastanów się, co możesz zrobić, aby to osiągnąć. Nie myśl, czy to jest trudne, czy  łatwe – tylko, co należy zrobić. Wybierz najprostszą rzecz i zrób ją – niech to będzie twój pierwszy krok.

2. Nie wstydź się prostych marzeń i bądź dumny z ich realizacji. Przeczytałeś książkę, która odkładałeś już od roku? Pogratuluj sobie i pochwal się tym innym ludziom. Ciasto z nowego przepisu, którego pieczenie zajęło ci pół dnia? Pochwal się i pozwól, aby rozpierała cię duma. To też jest coś nowego.

3. Szukaj wsparcia. Jeśli twoje marzenia są związane z poprawą jakości życia jak rzucenie palenia, czy utrata wagi, porozmawiaj z kimś komu to już się udało. Motywacja i fajne rady pomogą ci.

4. Eksperymentuj, sprawdzaj nowe rzeczy nawet jeśli wydają się bez sensu. Możesz odkryć coś ciekawego lub zainspirować się.

5. Otaczaj się ludźmi i rozmawiaj z nimi. To nie muszą być znajomi. Kursy, szkolenia (można znaleźć nawet takie bezpłatne), osiedlone kluby, spotkania w bibliotekach. Tak, wiem… to wydaje się trochę mało atrakcyjne, ale nie musisz chodzić tam do końca życia, wystarczy sprawdzać i szukać.
Opowiadaj  o swoich planach i marzeniach tym innym ludziom. Później oni będą Cię pytać o to co robisz w kierunku realizacji marzenia i to będzie Cię motywować. Jeśli jednak jesteś osobą, która boi się, że ktoś będzie Ci szkodził, lub wyśmiewał się – mów o swoich planach tylko zaufanym ludziom lub nie mów wcale.

6. Rozmawiaj z ludźmi, bez względu na wiek, sytuację i płeć. Kiedyś jechałam autostopem z koleżanką (były takie czasy, gdy jeździłam stopem po Polsce. Czy autostop jeszcze istnieje?) Koleżanka usnęła na tylnym siedzeniu, a ja z niechęcią słuchałam – kierowca opowiedział mi swoja historię życia. On miał około pięćdziesięciu lat, a ja dwadzieścia, wydawało mi się, że jego gadanina to opowieść starego człowieka. Opowiedział mi, że nie zdał matury z polskiego, a miał dobre oceny z biologii, a w tamtych czasach musiał czekać rok na egzamin poprawkowy. Aby nie siedzieć w domu przez ten rok – rodzice wysłali go do policealnej szkoły kształcącej pomoc dentystyczną. Ta praca tak mu się spodobała, że zebrał motywację i nauczył się na maturę z polskiego i do egzaminów na stomatologię. Dostał się na studia i ma własny gabinet stomatologiczny. Jaki morał z tej historii? Nie wszystko, złe, co dzieje się w naszym życiu musi zakończyć się źle. Ten człowiek sam uznał, że gdyby nie oblanie matury – nie wiedziałby, co chce robić w życiu, a okazało się, że życie ułożyło mu się dobrze.

Słuchaj ich, tego jak żyją inni ludzie, co robią, podchodź  tych rozmów bezkrytycznie, chłoń historie jak gąbka. Życie Ci ucieka nie ma czasu na marudzenie i krytykę.

7. Zaczynaj od drobnych pozytywnych rzeczy – chcesz wyjechać na Karaiby – przeczytaj książkę o nich to jest mały krok do zrealizowania, a wiedza jest przydatna w podróży.

Otaczaj się sowimi planami i marzeniami, zdjęciami, książkami, oglądaj filmy, rozmawiaj z ludźmi o podobnych doświadczeniach – słuchaj ich rad. Szukaj informacje o tym jak zrealizować swój plan i marzenie. Chcesz nauczyć się pływać? Ja zaczęłam od zakupu sportowego stroju kąpielowego i… rozmowy z koleżanką – przypadkiem okazało się, że ona chce chodzić na basen (potrafi pływać), ale samej jej się nudzi. Na początku w basenie dla dzieci to właśnie ona uczyła mnie pływać, a później potoczyło się już samo.

Ja w swoim życiu spełniłam jedno duże marzenie i kilka mniejszych, a mam na liście jeszcze kilka. Za każdym razem towarzyszył mi obawy, nawet ludzie pytali mnie, czy się nie boję. Organizowałam zawsze wszystko, tak, aby było bezpiecznie, przygotowałam plan B, ale nie zrezygnowałam z powodu strachu. Teraz jestem z tego dumna. Zamiast myśleć jestem nieszczęśliwa, działaj!

Jeśli powodem twojego niezczęścia jest samotność przeczytaj to https://aleksandratabor.pl/dlaczego-jestem-sama-samotnosc/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge